İnsanları belli ihtiyaçlarını karşılamak adına paraya ihtiyaç duyarlar. Her ülkenin kendine ait para birimi bulunmaktadır. Bizim ülkemizde de para basım işlemini gerçekleştiren bir kurum bulunur. Bu kurum Darphane olarak adlandırılır. Özellikle madeni para basılan yer olarak da adlandırıldığı bilinir. İnsanlar günümüzde kullanılan ya da tedavülden kalkmış olan paraları Darphane satış noktasına giderek satın alabilirler. Özellikle para koleksiyoncuları eski paraları satın almak için darphaneleri sıkça ziyaret ettikleri görülür.

Dünyanın her yerinde insanların farklı hobileri bulunduğu bilinir. Ülkemizde de var olan para koleksiyoncuları ülke kültürlerini yaşatmak adına Darphane satış noktasına giderek para satın alarak koleksiyonlarını daha güçlü ve çeşitli hale getirebilirler. Madeni para basım işlemini Gerçekleştiren Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü günümüzde ihtiyaçları karşılamak adına para basımı sağlamaktadır. Ama tedavülden kalkan kullanılamayan paralarında elden çıkarılması adına satılması işlemini gerçekleştirme yetkisi vermiştir.

Geçmişte kullanılan ve günümüzde herhangi bir geçerliliği olamayan paralar koleksiyoncular için çok önemlidir. Bu tür paraları incelemek ya da satın almak adına Darphane satış noktasını ziyaret ettikleri görülür. insanalar verilen hizmet ile memnun etmeye çalışan satış noktaları gün geçtikçe hizmet kalitesini arttırmaktadır. Her paranın farklı bir değer kaynağı bulunur. Bu yüzden satışa sunulmuş olan paraların farklı fiyatlar üzerinden satıldığını da söylemek mümkündür. Bu yüzden sitemizi ziyaret ederek aradığınız parayı ve maddi karşılığını kolaylıkla bulmanıza yardım edilir.